Bahçelievler Merkez Laboratuvarı. Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı Laboratuvar
DNA PARMAK İZİ

DNA PARMAK İZİ NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

DNA parmak izi Prof. Sir Alec Jeffreys’in  1984 yılında yapmış olduğu çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Rekombinant DNA tekniğinin kullanım alanlarından birisi olan DNA parmak izi her insanda farklıdır. Bir insanın DNA’sını oluşturan nükleotit dizisi ile bir başka insanın DNA’sını oluşturan nükleotit dizisi birbirinden farklıdır. Buna göre iki insanın 100 nükleotit dizisinden 1 veya 2 tanesi farklıdır. Bu farklılıktan dolayı da DNA parmak izi tekniği geliştirilmiştir.

HER İNSANIN PARMAK İZİ BİRBİRİNDEN FARKLIDIR

İnsan DNA’sında DNA’daki nükleotit sıralarının değişmesi kesici enzimlerin tanıma bölgelerinde değişikliğe neden olmuştur. Bu değişikler sonucunda da farklı büyüklükte ve sayıda DNA parçaları elde edilir. Elde edilen bu DNA parçalarının jel içine enjekte edilmesiyle farklı uzunluktaki DNA parçaları birbirinden ayrılmaktadır. Bu yönteme de Elektroforez adı verilmektedir. Kısa olan DNA parçalarının hareketleri uzun olanlara göre daha fazla hızlıdır. DNA parçaları jel üzerinde büyüklüklerine göre belirli uzaklıklarda bantlar oluşturur. Bu bantlaşma her bireyin kendi özelliklerinden oluşur. Bantlaşma her bireyde farklıdır. Bu farklılığa da DNA parmak izi ismi verilmektedir.

DNA PARKMAK İZİ BİRÇOK ALANDA KULLANILMAKTADIR

DNA parmak izi suçluların bulunmasında kullanılan oldukça yaygın bir yöntemdir. Olay yerinde bulunan kan, tükürük, saç ve tırnak gibi canlı kalıntıları kriminolojik testlere tabi tutulur. Bu sayede olay anında orada olan kişilerin kimlikleri tespit edilir. İki kişinin aynı DNA parmak izine sahip olması oldukça düşük olduğundan bu yöntemin kullanılması adli vakalarda başarılı sonuçlar doğurur. Adli vakalar dışında DNA parmak izi yöntemi göçmen sorunları, safkan köpek ırklarının belirlenmesi, babalık davaları, ve de bitki türlerinin korunması gibi alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Gen mühendisliği, biyoteknoloji ve de nano teknolojinin gelişmesinde de DNA araştırmaları oldukça etkilidir. Canlılarda meydana gelebilecek kalıtsal bozuklukların giderilmesinde ve de analık ve babalık davalarından DNA parmak izi yöntemi kullanılmaktadır.

KİMLİĞİMİZ PARMAKLARIMIZIN UCUNDA GİZLİ

İnsanların hayatlarının bütün parçaları ve kimliklikleri parmaklarının uçlarından bulunmaktadır. Bu alanın keşfiyle ileri de insanlık için daha da umut verici çalışmaların yapılacağı düşünülmektedir.  Ayrıca parmaklarımızın izleri kadar gözdeki iris tabakasının da biçimi DNA çalışmalarında parmak izi kadar etkili bir yöntemdir.

    • Online Randevu
    • ONLINE RANDEVU AL

BİLGİ VE RANDEVU FORMU

İlgili alanları doldurarak en kısa sürede
sorularınıza yanıt alabilirsiniz